O nama

Knjižnica Korčula

Poslanje Gradske knjižnice Ivan Vidali

    Ciljevi djelovanja u ostvarenju misije i vizije knjižnice, uvažavajući načela iz Ustava RH, Zakona o knjižnicama, te ostalih strateških, nacionalnih i međunarodnih dokumenata iz knjižničarstva:

     

    • Dostupnost
    • Stručnost
    • Cjeloživotno učenje
    • Razvoj čitalačke i medijske pismenosti
    • Inovativnost i kreativnost
    • Socijalna uključivost
    • Čuvanje baštine i kulturnog identiteta zajednice
    • Suradnja

    Vizija

    Osnažiti zajednicu kroz društvenu aktivnost, distribuciju znanja, kreativne kulturne sadržaje i inkluzivne knjižnične usluge njegujući odnos povjerenja korisnika u vrijednosti knjižnične djelatnosti.  Zagovarati načela pravednosti i dijaloga, graditi čvrste veze unutar lokalne zajednice podupirući ozračje uspješnosti i djelotvornosti.

    Misija

    Osigurati svim građanima pristup znanju, informacijama, idejama i kulturnim sadržajima za potrebe obrazovanja, stručnog usavršavanja, znanstvenog rada, cjeloživotnog učenja, informiranja, neovisnog odlučivanja, razonode, poticanja kreativnosti i održivog razvoja zajednice.

    Povijest

    15. stoljeće

    Prve knjižnice u Korčuli nastale su vjerojatno tijekom 15. i 16. stoljeća kao crkvene i samostanske, ali su ih posjedovale i istaknutije obitelji i pojedinci raznih društvenih klasa i zanimanja. Većim dijelom religioznog, a tek manjim dijelom svjetovnog karaktera i odigrale značajnu ulogu u kulturnom životu Korčule. Među najstarije korčulanske knjižnice ubrajamo opatsku, franjevačkog samostana na otočiću Badiji, zatim privatne knjižnice plemićkih obitelji Arneri, Kapor i Žilković.

     

    16. stoljeće

     Samostanska knjižnica na Badiji čuvala je mnoštvo dragocjenih rukopisa, kodeksa, pergamena, inkunabula, vrlo vrijedna tiskana djela na grčkom, latinskom i talijanskom jeziku, te druge bibliografske vrijednosti. Njen fond, knjige i arhiv, prenesen je 50-tih godina 20. stoljeća u knjižnicu Samostana Male braće u Dubrovniku.

    1574. godina

    Renesansna Žilkovićeva knjižnica po inventaru iz 1547. brojila je oko 300 sv., većim dijelom inkunabula. Po veličini je druga po redu dosada poznata renesansna knjižnica u Dalmaciji. U tadašnjoj Europi knjižnice su bile dosta rijetke a njihov fond oskudan, te radi usporedbe napominjemo kako je najstariji poznati inventar hrvatske srednjovjekovne knjižnice onaj zagrebačke katedralne knjižnice Metropolitane, koji početkom 15. st. bilježi 173 sveska.

    1871. godina

    U vrijeme hrvatskog narodnog preporoda  osnovana „Narodne Slavjanske čitaonice“ u zgradi današnjeg Gradskog muzeja.

    1907. godina

    Osnovana Hrvatske pučke knjižnice, koja do 1914. djeluje u palači Ismaelli, a bila je posudbenog karaktera i pod upravom prosvjetnog društva „Kanavelić“.

    1958. godina

    Osovana posudbena knjižnica Radničkog sveučilišta. Knjižnicom se služilo oko 500 redovnih članova, raspolagala je knjižnim fondom od oko 8.800 sv., a bila je smještena, uz čitaonicu, u bivšem Domu kulture.

    1990. godina

    Današnja Gradska knjižnica registrirana je u Splitu 13. 3. 1990., kao ogranak Narodne knjižnice općine Korčula, u čijem su sastavu osim korčulanske knjižnice bile i knjižnice u Blatu, Orebiću i Veloj Luci.

    1992. godina

    Krajem 1992. godine preseljena je u prizemlje kuće Foretić, prostor od cca 100 m2, uređen i opremljen novim namještajem, u samom gradskom središtu i u blizini osnovne i srednje škole. 

    1994. godina

    Od 1994. djeluje samostalno kao Gradska knjižnica Korčula.

    1997. godina

    1997. godine mijenja se naziv u Gradska knjižnica Ivan Vidali.

    2006. godina

    U siječnju 2006. seli se na kat novouređene zgrade Doma kulture „Liburna“. Prostor je veličine oko 200 mi uz novu suvremenu opremu, te uz skladišni prostor od 46 m2, zadovoljava osnovne uvjete za razvoj knjižničarstva na području Grada Korčule. Prostor se nalazi u centru grada, namjenski je uređen i suvremeno opremljen. Knjižnica je informatizirana, ima stalni pristup mrežnim izvorima i 4 radna mjesta za rad korisnika na računalima. U odvojenoj prostoriji smještena je građa zavičajne zbirke “Korčula”.

    Danas…

    U suradnji s drugim kulturnim i obrazovnim ustanovama i udrugama, knjižnica je nosilac kulturno-animacijskih aktivnosti u gradu. Pored redovitih poslova u knjižničarstvu, pokrenula je i vlastitu izdavačku djelatnost, te je osnivač i zavičajne izdavačke biblioteke Žilković.

    Istaknuto mjesto u knjižničnim programima zauzima edukativno-kreativni rad knjižničara s djecom i mladima, te promicanje zavičajne građe i lokalne kulturne baštine u cilju stvaranja jedinstvene i prepoznatljive turističke marke. Korčulanska knjižnica, davno je prestala biti samo mjesto za prikupljanje, čuvanje i posudbu građe, ona je danas informacijsko središte i multikulturalni centar u svom okruženju.

    ljetno radno vrijeme

    Ponedjeljak - petak: 8.00 – 19.30
    Pauza: 14.00 - 15.00
    Srijeda: 8.00 – 14.00
    Subota: 8.00 - 13.00

    Adresa

    Hrvatske bratske zajednice 15
    20260 Korčula

    Kontakti

    društvene mreže